Unieważnienie kredytu we frankach

DOWIEDZ SIĘ JAK NASZA KANCELARIA MOŻE CI POMÓC

Kiedyś popularny, dziś absolutnie znienawidzony – kredyt we frankach. Promowany przez banki jako innowacyjny produkt kredytowy, przez wysoki skok waluty spowodował drastyczne podwyższenie spłacanych rat, tym samym ogromne straty finansowe u wielu kredytobiorców. Jest jednak światełko w tunelu, ponieważ przez ostatnie kilka lat zapada około 80% pozytywnych wyroków o unieważnienie kredytu we frankach lub tzw. odfrankowienie. Łącząc wsparcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, poprzednie pozytywne wyroki oraz specjalizację i doświadczenie naszej kancelarii, możemy pomóc Ci unieważnić również Twój kredyt CHF.

Kilkanaście lat temu, dzięki marketingowej ofensywie banków, bardzo popularne stały się kredyty w innych walutach. Szczególnie po wejściu Polski do Unii Europejskiej, cała Polska zainteresowała się tematem, a każdego dnia tysiące Polaków zaciągało zadłużenie waloryzowane nie w polskich złotówkach, ale w dolarach amerykańskich, euro, czy – najpopularniejszy scenariusz w naszym kraju – we frankach szwajcarskich. Rocznie udzielano kredytów CHF o wartości nawet kilkudziesięciu miliardów złotych. To, o czym wówczas nie mówiło się głośno to fakt, że umowy kredytowe kształtowane były bardzo jednostronnie, przerzucając całe ryzyko związane z umową kredytową w obcej walucie na klienta, zabezpieczając interesy banku.

Wszystkie problemy rozpoczęły się po drastycznym skoku waluty, który przełożył się na ogromny wzrost rat kredytów we frankach. Obecnie frankowicze mają poważne problemy ze spłatami zobowiązań wobec banków, co przekłada się w wielu przypadkach na bankructwo konsumenckie. Perspektywy na obniżenie kursu waluty są bardzo znikome, stąd frankowicze szukają pomocy – na szczęście na pomoc przychodzi Trybunał Sprawiedliwości UE, a także sądy polskie.

W dniu 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wypowiedział się w sprawie skutków stosowania klauzul niedozwolonych (C-260/18, Dziubak). Po wydanie tego wyroku 88 proc. spraw w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla konsumentów (przed jego wydaniem sądy polskie również uznawały za niedozwolone klauzule dotyczące wypłaty jak i spłaty kredytu frankowego, jednak skala korzystnych rozstrzygnięć była mniejsza).

Kluczowym skutkiem wyroku jest uznanie przez Trybunał za kluczową woli konsumenta w sporze z bankiem. Oznacza to, że sąd powinien uwzględnić opinię kredytobiorcy, jeżeli ten uzna, że orzeczenie o nieważności umowy jest dla niego korzystną opcją. Innymi słowy Sędziowie powinni uwzględnić aktualne interesów frankowiczów, a sądy nie powinny utrzymywać nieuczciwych, wadliwych warunków umów kredytowych, jeśli konsument żąda ich unieważnienia.

Skutkiem unieważnienia umowy kredytowej jest zwrot przez bank na rzecz klienta spłaconych rat. W związku z tym, że kredyty frankowe zaciągane były kilkanaście lat temu, kwota spłaconych rat wraz z wpłaconymi odsetkami przewyższą kwotę zaciągniętego kredytu. Unieważnienie kredytu pozwala więc wielu kredytobiorcom uwolnić się całkowicie zaciągniętego zobowiązania.

Jak działamy?

1. Etap wstępny

Na początku staramy się wskazać klientowi kierunki działań oraz możliwości jakie daje wystąpienie z powództwem przeciwko bankowi. Na tym etapie potrzebujemy sprawdzić Twoją umowę kredytową, aby dokonać wstępnej analizy. Bardzo często okazuje się, iż umowa narusza przepisy prawa i zawiera klauzule niedozwolone. Potrzebne będą również inne dokumenty – aneksy oraz regulamin. Wrócimy do Ciebie z informacją czy Twoja umowa zawiera postanowienia niedozwolone i czy istnieje szansa na jej unieważnienie.

2. Przygotowanie pozwu i proces sądowy

Nasi doświadczeni prawnicy skonstruują pozew przeciwko bankowi i skierują go do sądu, w którym będziemy Cię reprezentować. W wielu przypadkach udało nam się pomóc frankowiczom i odzyskać wysokie kwoty dla kredytobiorców. Wystarczy zacząć działanie, tym bardziej że współpracując z naszą kancelarią, nie podejmujesz żadnego ryzyka.

Dlaczego warto wybrać naszą kancelarię?

Nasza kancelaria adwokacka posiada duże doświadczenie w prawie konsumenckim i kredytach bankowych. Tak jak przy okazji naszych obecnych klientów, którzy wygrali walkę z bankiem, również Tobie wskażemy, jakie kroki należy podjąć, aby unieważnić Twój kredyt. Oto jak wygląda przykładowy proces naszej współpracy z klientem.

1400+ udanych spraw

10 lat doświadczenia

1200+ zadowolonych klientów

Możemy pomóc!

Można skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, a także od razu umówić spotkanie na konkretną godzinę.

+48 506 113 873

kancelaria@adwokat-latecki.pl Pon – Pt 08:00-18:00

Napisz do nas