Stwierdzenie nabycia spadku

DOWIEDZ SIĘ JAK NASZA KANCELARIA MOŻE CI POMÓC

Stwierdzenie nabycia spadku to procedura, która stwarza rodzaj bezpieczeństwa prawnego zarówno spadkobierców, jak i osób trzecich. Stwierdzenie nabycia spadku ma charakter deklaracyjny, czyli nie powstaje dzięki niemu nowy stan prawny, a jedynie potwierdzenie stanu istniejącego, powstałego przed wydaniem orzeczenia i niezależnie od niego.

Sprowadza się ono do określenia kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym – stwierdzone zostaje, kto dziedziczy i w jakim ułamku; ale nie następują wówczas żadne ustalenia odnośnie tego, co wchodzi w skład majątku i jak wygląda podział poszczególnych dóbr, które spadkodawca po sobie pozostawił. Nie ma przepisów, które na spadkobierców nakładałyby obowiązek uzyskania stwierdzenia nabycia spadku; nie jest też określony maksymalny okres czasu, w jakim można się o takie stwierdzenie starać. Są jednak takie sytuacje, w których potwierdzenie statusu spadkobiercy jest niezbędne. Na podstawie takiego postanowienia dokonuje się zmian w księgach wieczystych, Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na przykład – przerejestrowuje samochód. Jeśli zatem spadkobiercom zależy chociażby na szybkiej sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, konieczne w tym przypadku będzie przeprowadzenie powyższej procedury. Stwierdzenie nabycia spadku to także jedyny sposób na udowodnienie swoich wynikających z dziedziczenia praw, np. jeśli chcemy wyegzekwować jakieś zaległości od dłużnika spadkodawcy.

Stwierdzenie nabycia spadku można otrzymać na drodze postępowania sądowego lub dzięki sporządzeniu tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Do niedawna istniała tylko ta pierwsza możliwość, ale od 1 marca 2009 roku poświadczenie dziedziczenie można dokonać u notariusza, przy czym spełnione muszą zostać określone warunki, np.: obecność wszystkich spadkobierców i brak sporu między nimi; śmierć spadkodawcy nie mogła nastąpić wcześniej niż 1 lipca 1984 roku; podstawą dziedziczenia nie może być tzw. testament szczególny. Możliwość uzyskania stwierdzenia nabycia spadku u notariusza wiąże się z dużymi udogodnieniami, ale należy pamiętać, że nie zawsze jest to osiągalne. Stwierdzenie nabycia spadku nie powinno nastąpić przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożą wcześniej oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (takie oświadczenia można złożyć w toku postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku lub u notariusza przed wydaniem aktu poświadczenia dziedziczenia).

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się na wniosek, czyli ktoś spośród samych zainteresowanych musi wnieść sprawę do sądu, a postępowanie takie ma charakter nieprocesowy. Sądem właściwym do tego typu sprawy jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. We wniosku, jako uczestników, należy wymienić wszystkich potencjalnych spadkobierców, a także przedstawić okoliczności sprawy: czy dziedziczenie zachodzi na drodze ustawy czy testamentu, jak zmarł spadkodawca, co wchodzi w skład spadku.

Jak działamy?

1. Spotkanie z klientem

Na spotkaniu z klientem omawiamy stan faktyczny oraz wstępnie oceniamy szansę na sukces.

2. Zebranie informacji

Następnie prosimy klienta o przygotowanie dokładnej dokumentacji odnośnie sprawy.

3. Prowadzenie sprawy

Następnie zespół naszych prawników przygotowuje wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do prowadzenia sprawy oraz kompleksowo zajmie się prowadzeniem sprawy na każdym jej etapie, zarówno przedsądowym jak i w ewentualnym procesie sądowym.

4. Stała komunikacja z klientem

Na bieżąco informujemy naszych klientów o aktualnym stanie sprawy oraz wspólnie omawiamy dalsze kroki sprawy.

Dlaczego warto wybrać naszą kancelarię?

Nasi adwokaci posiadają wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach prawa. Zakres naszych usług obejmuje wsparcie prawne w obszarze prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa medycznego, prawa handlowego i prawa zamówień publicznych. Nasza wszechstronność stanowi gwarancję, że niezależnie od rodzaju problemu, będziemy mogli spojrzeć na zagadnienie z odpowiednio szerokiej perspektywy i zaproponujemy Państwu najskuteczniejsze działania dla realizacji Państwa celów, zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

1400+ udanych spraw

10 lat doświadczenia

1200+ zadowolonych klientów

Możemy pomóc!

Można skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, a także od razu umówić spotkanie na konkretną godzinę.

+48 506 113 873

kancelaria@adwokat-latecki.pl Pon – Pt 08:00-18:00

Napisz do nas