W 2018 roku w wyniku wypadków drogowych w Polsce śmierć poniosły 2 862 osoby. W pierwszym kwartale 2019 roku na polskich drogach zginęło o 20% więcej ludzi niż w tym samym okresie w roku ubiegłym… Podczas jazdy samochodem zachowajmy szczególną ostrożność i rozwagę!
Śmierć bliskiej osoby należy do najtrudniejszych i najbardziej bolesnych życiowych doświadczeń. Według powszechnie uznawanej przez psychologów skali stresu Holmesa i Rahe’a spośród wszystkich negatywnych wydarzeń, jakie niesie ze sobą egzystencja każdego człowieka, najmocniej przeżywamy śmierć dzieci i współmałżonka; utrata innego bliskiego członka rodziny w tym strasznym zestawieniu również zajmuje bardzo wysokie, bo aż 5 miejsce.
Śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym jest zawsze nagła i niespodziewana – czasem raptem kilka sekund może diametralnie zmienić całe nasze życie. Brak możliwości pożegnania i poczynienia jakichkolwiek przygotowań na tę chwilę rodzą szczególnego rodzaju cierpienie, poczucie straty i obawy odnośnie do przyszłości. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku nie przywróci nikomu życia, trudno też łudzić się, że pomoże ono wypełnić powstałą w nas pustkę i ukoić ból. Ale koniecznie trzeba pamiętać, że każda rodzina, w której zdarzył się tragiczny wypadek, w pewnym momencie zaczyna powoli wracać do normalnego funkcjonowania. Jest to długi i skomplikowany proces, naznaczony małymi sukcesami i wieloma chwilami zwątpienia i rezygnacji. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby może oznaczać – tylko albo aż tyle – że przebędziemy tę drogę wolni od trosk natury finansowej. Chociaż w czasie żałoby bardzo ciężko jest zmusić się do myślenia w takich kategoriach, nieszczęścia takie jak wypadek komunikacyjny niemal zawsze wiążą się z pogorszeniem sytuacji materialnej pozostałych przy życiu osób. Dążenie do uzyskania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby w wypadku należy uznać za całkowicie naturalny i słuszny wraz odpowiedzialności i troski o los naszych najbliższych i nas samych.
O odszkodowanie takie może starać się każdy, kto stracił w wypadku bliską osobę. Prawo do tego mają przede wszystkim najbliżsi członkowie rodziny zmarłego: współmałżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo. Ale jeśli między ofiarą wypadku a dalszymi krewnymi – dziadkami, kuzynami, wujostwem – istniała wyjątkowo silna więź emocjonalne, o stosowne odszkodowanie mogą się ubiegać również oni. Podkreślić trzeba, że odszkodowanie przysługuje także osobom, które nie były rodziną zmarłego, np. żyły z nim w nieformalnym związku.
Obowiązek zapłaty odszkodowania za śmierć bliskiej osoby w wypadku spoczywa na towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca zdarzenia miał wykupioną polisę OC. Jeśli jednak sprawca nie miał polisy OC lub nie można ustalić jego tożsamości (np. zbiegł z miejsca wypadku), należnych roszczeń można dochodzić od Narodowego Funduszu Gwarancyjnego.
Roszczenia te, podobniej jak w przypadku innych roszczeń o odszkodowanie, przedawniają się po upływie 3 lat; chyba że do wypadku doszło w wyniku przestępstwa, a wypadek komunikacyjny, w którym ktoś ponosi śmierć, najczęściej tak właśnie jest kwalifikowany – wówczas na złożenie stosownych wniosków mamy aż 20 lat.
Termin „odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby” to sformułowanie ogólne i szerokie, za którym w rzeczywistości kryje się kilka różnych rodzajów finansowej rekompensaty. Bliscy osoby, która poniosła śmierć w wypadku, mogą ubiegać się o:
Dla nas, jako prawników, odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby stanowi niezwykle delikatne i wielowymiarowe zagadnienie. Z jednej strony jesteśmy w pełni świadomi, że zwracające się do nas po pomoc osoby pogrążone są aktualnie w dużym cierpieniu i nasze usługi muszą nieść ze sobą tak szerokie wsparcie, jak to tylko możliwie.
Na spotkaniu z klientem omawiamy stan faktyczny oraz wstępnie oceniamy szansę na sukces.
Następnie prosimy klienta o przygotowanie dokładnej dokumentacji odnośnie sprawy.
Następnie zespół naszych prawników przygotowuje wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do prowadzenia sprawy oraz kompleksowo zajmie się prowadzeniem sprawy na każdym jej etapie, zarówno przedsądowym jak i w ewentualnym procesie sądowym.
Na bieżąco informujemy naszych klientów o aktualnym stanie sprawy oraz wspólnie omawiamy dalsze kroki sprawy.
Żadne problemy, żadne wątpliwości i obawy nie są dla nas nieistotne. Do każdej sytuacji podchodzimy indywidualnie, z maksymalnym szacunkiem i empatią. Z drugiej jednak strony, nawet jeśli dla pojawiających się w naszej kancelarii osób wydaje się to w danej chwili zupełnie abstrakcyjne, musimy myśleć o bliższej i dalszej przyszłości naszych mocodawców. Dlatego każdorazowo opracowujemy taką strategię działania, która zagwarantuje wywalczenie najwyższego możliwego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Można skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, a także od razu umówić spotkanie na konkretną godzinę.
kancelaria@adwokat-latecki.pl Pon – Pt 08:00-18:00