Przyjęcie lub odrzucenie spadku

DOWIEDZ SIĘ JAK NASZA KANCELARIA MOŻE CI POMÓC

Nabycie spadku następuje wraz z jego otwarciem, czyli w chwili śmierci spadkodawcy, ale nie jest ono definitywne aż do momentu, w którym spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu spadku. Stwierdzony spadek można przyjąć na dwa sposoby: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Jakie konsekwencje poniesie za sobą nasza decyzja?

Przyjmując spadek wprost, ponosimy odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia – możemy nawet odpowiadać za nie z naszego własnego majątku. Proste przyjęcie spadku obarczone jest zatem pewnym ryzykiem, tym większym, im gorsze jest nasze rozeznanie w sprawie przypadającego nam w spadku majątku. Natomiast w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza przyjmujemy odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości wszystkich aktywów czynnego spadku – oznacza to, że w najgorszym przypadku po prostu nie uzyskamy ze spadku żadnych korzyści, nie grożą nam jednak straty.

Spadek można także odrzucić – tracimy wówczas wszystkie prawa i obowiązki wchodzące w zakres spadku. Osoby odrzucające spadek są przez prawo traktowane tak, jakby nie dożyły otwarcia spadku. Oznacza to, że w sytuacji, gdy spadek odrzuca np. syn spadkodawcy, do dziedziczenia dochodzą jego zstępni, np. dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.

Na przyjęcie lub odrzucenie spadku mamy 6 miesięcy od chwili, gdy dowiedzieliśmy się o powołaniu do dziedziczenia. Jeśli nie złożymy oświadczenia w tym terminie, uznane zostanie, że przyjęliśmy go z dobrodziejstwem inwentarza (jest to korzystna dla spadkobierców zmiana, wprowadzona wraz z nowelizacją Kodeksu cywilnego z października 2015 roku). Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć ustnie lub pisemnie u notariusza lub przed sądem. Warto pamiętać o dwóch ważnych kwestiach: można odrzucić spadek wynikający z testamentu i przyjąć ten należny na mocy ustawy; raz złożonego oświadczenia nie można później odwołać.

Jak działamy?

1. Spotkanie z klientem

Na spotkaniu z klientem omawiamy stan faktyczny oraz wstępnie oceniamy szansę na sukces.

2. Zebranie informacji

Następnie prosimy klienta o przygotowanie dokładnej dokumentacji odnośnie sprawy.

3. Przygotowanie i wysłanie dokumentów

Następnie zespół naszych prawników przygotowuje dokumenty prawne, które następnie wysyłane są do odpowiedniej instytucji.

4. Dalsze negocjacje

Jeżeli odpowiedź instytucji nie jest zadowalająca, naszym zadaniem są dalsze negocjacje, aby osiągnąć idealny rezultat.

Dlaczego warto wybrać naszą kancelarię?

Nasi adwokaci posiadają wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach prawa. Zakres naszych usług obejmuje wsparcie prawne w obszarze prawa cywilnegoprawa rodzinnegoprawa spadkowegoprawa medycznegoprawa handlowego i prawa zamówień publicznych. Nasza wszechstronność stanowi gwarancję, że niezależnie od rodzaju problemu, będziemy mogli spojrzeć na zagadnienie z odpowiednio szerokiej perspektywy i zaproponujemy Państwu najskuteczniejsze działania dla realizacji Państwa celów, zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

400+ udanych spraw

10 lat doświadczenia

1.000.000+ zł odzyskanych

Możemy pomóc!

Można skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, a także od razu umówić spotkanie na konkretną godzinę.

+48 575 445 768

kancelaria@adwokat-latecki.pl Pon – Pt 08:00-18:00

Napisz do nas